تشخیص طلا از بدل

حتما برای شما این سوال پیش آمده زمانی که قصد خرید طلا دارید و یا اگر طلایی در منزل دارید، چطور میتوانید از اصل و یا بدل بودن آن اطمینان حاصل کنید. در طلا فروشی ها ابزار و روش های تخصصی برای تشخیص طلای اصل از بدل و حتی عیار آن وجود دارد که در این لینک بطور کامل به آن پرداخته شده است. در منزل اما، امکان بررسی این موضوع به دلیل نداشتن ابزار دقیق و تخصصی تا حدودی دشوار است و درصد خطای بالایی دارد. در این مقاله چند راه ساده برای سنجش طلا از بدل و همچنین روش های دیگر آن که ممکن است نتیجه گیری را دچار اشکال کند نیز بررسی شده است.

روش های تشخیص طلا از بدل

اعداد حک شده در پشت طلا: احتمالا چه در هنگام خرید و یا در منزل، چشمتان به اعدادی که در پشت زیورآلات مختلفی مانند زنجیر، حلقه، دستبند و… حک شده، افتاده باشد. این اعداد هرکدام برای منظوری به کار رفته اند. به طور متداول دو عدد یا کد در پشت زیورآلات حک می شود. یکی از آن ها یک عدد سه رقمی می باشد که عیار طلا را نشان می دهد. برای مثال عدد ۷۵۰ نشان دهنده طلا با عیار ۱۸ می باشد و در زیورآلات موجود در ایران عمومیت دارد.

برای اطلاع بیشتر درباره طلا و عیار های آن می توانید به مقاله های – طلا چیست و عیار طلا و انواع آن – نگاهی بیاندازید.

کد دیگری که در پشت مصنوعات طلا حک می شود و یک حرف انگلیسی در کنار آن است را کد سازنده می گویند. این کد شناسنامه هر سازنده است و حرف انگلیسی آن نیز در شهر های مختلف، متفاوت است. برای نمونه کد T542 مربوط به سازنده ای در شهر تهران است. در جدول زیر کد های سازنده مختلف را می توانید ببینید. البته لازم به ذکر است زیورآلاتی که در خارج از کشور خریداری کرده اید، دارای این کد نیستند و با توجه به قوانین کشور سازنده کد های مربوط به خود را دارا می باشند.

تشخیص طلا اصل از بدل

البته برخی محصولات مانند سکه و شمش پمپ سوئیسی کد سازنده ندارند و روش اصالت سنجی هرکدام در آینده توضیح داده خواهد شد. وجود این کد ها یکی از راه های راستی آزمایی طلا است.

روش های تشخیص طلا در خانه

گوش دادن به صدای طلا: جالب است بدانید هر فلز فرکانس متفاوتی از خود ساطع می کند. طلا نیز از این قاعده مستثنی نیست. این روش چندان مناسب و دقیق نیست، زیرا روش انجام آن و همچنین صدایی که می شنوید، به عوامل گوناگونی بستگی دارد. گذشته از آن، تشخیص زنگ صدای طلا کار بسیاد دشواری است. ضمن توضیح به شما عزیزان این روش را برای سنجش توصیه نمیکنیم.

روش این آزمایش بدین گونه است که طلا را به زمین می اندازند و یا با استفاده از یک جسم فلزی به آن ضربه میزنند. اگر صدایی که به گوش می رسد، اصطلاحا زنگاری یا شبیه زنگ باشد و حدود یک یا دو ثانیه ادامه داشته باشد، میگویند که طلا اصل است. لازم به ذکر است که این روش نیازمند تجربه بالایی است و تشخیص تفاوت صدای زنگ فلزات شاید چندان ساده و عملی نباشد.

رنگ طلا: طلا فلزی درخشان با رنگی زرد و منحصر به فرد است. البته انواع مصنوعات طلا در رنگ های دیگری مانند سفید و رز گلد در ویترین های طلا به فروش می رسد. برای این کار کافی است که یک منبع نور مانند چراغ قوه یا لامپ داشته باشید و طلای خود را با دقت در زیر نور رصد کنید.

رنگ طلا می بایست در همه جا یکدست بوده و دارای رنگ پریدگی یا لکه (بعد از تمیز کردن آن) نباشد. همچنین برای بررسی دقیق تر میتوانید از یک ذره بین استفاده کنید. در صورت وجود چنین مواردی احتمال پایین بودن عیار طلا و یا تقلبی بودن آن وجود دارد. ممکن است قطعه مورد نظر شما آبکاری طلا داشته باشد و به دلیل استفاده به مرور زمان دچار رنگ پریدگی شده باشد.

برای بررسی دقیق تر، بهتر است تا به رنگ مغز کار دقت کنید و درخشندگی آن را ببینید. مصنوعات بدل درخشندگی بیش از اندازه داشته و بعد از مدتی تیره می شوند. این در حالی است که طلای اصل این ویژگی را ندارد و دارای درخشندگی ذاتی است.

برای کسب اطلاعات درباره ویژگی های طلا میتوانید این مقاله را بخوانید.

تشخیص طلا با آهنربا

فلز طلا خاصیت مغناطیسی ندارد و به همین دلیل آهن ربا آن را جذب نمیکند. کافی است یک آهن ربا را به قطعه طلایی که دارید نزدیک کنید. اگر مشاهده کردید که آهن ربا آن را به خود جذب کرد، نشان می دهد که یا نا خالصی آن بالا است و یا ممکن است بدل باشد.

لازم به ذکر است که این روش بطور مستقل نمی تواند معیار دقیقی برای سنجش باشد، زیرا فلزات دیگری مانند برنج نیز واکنش مشابهی به آهن ربا دارند. در نتیجه پیشنهاد می شود که در کنار این آزمایش از دیگر روش ها نیز کمک بگیرید تا با ضریب اطمینان بالا تری بتوانید نتیجه گیری کنید.

بو کشیدن طلا: یکی دیگر از خواص فلز طلا نداشتن بو است. این روش نیز برای تشخیص اصل بودن طلا از بدل مطرح شده اما آنچنان کارایی ندارد و ما به شما عزیزان توصیه نمی کنیم. اما اگر قصد انجام آن را دارید، از تمیز بودن و نداشتن جرم در طلای خود اطمینان حاصل کنید.

اگر قصد جرمگیری طلای خود را در منزل دارید روی لینک زیر کلیک کنید.

جرمگیری طلا در منزل

استفاده از مواد اسیدیعموما در همه منازل چیز هایی از قبیل آبلیمو یا سرکه یافت می شود. فلزاتی مانند مس و برنج در ترکیب با مواد اسیدی که قدرت بالایی دارند، واکنش نشان می دهند. فلز طلا در برابر اسید ها مقاومت نسبی بالایی دارد. اما این روش نیز به شما پیشنهاد نمیشود، زیرا دقت لازم را ندارد.

روش های دیگری نیز مانند غوطه ور کردن طلا در آب، حرارت دادن دادن طلا، استفاده از الکل، استفاده از ماست و… نیز در اینترنت یافت می شود که ضریب اطمینان در آن ها پایین است. بعضی از این روش ها راه  درستی برای تشخیص طلا اصل نیستند و یا حتی ممکن است  آسیب زا باشند. به همین دلیل از توضیح آن ها صرف نظر میکنیم تا دچار سردرگمی نشوید.

کلام آخر

امروزه با توجه به ارزش بالای طلا و همینطور اهمیت آن در سرمایه گذاری و سود آوری برای افراد، ممکن است برخی برای گمراه کردن شما عزیزان از ترفند های مختلفی جهت فروش دیگر فلزات بعنوان طلا و یا افزایش وزن طلا استفاده کنند. بهتر است در گام اول، هنگام خرید نهایت دقت را داشته باشید و در گام دوم از فروشندگان معتبر و مورد اعتماد خرید خود را انجام دهید و حتما فاکتور خرید از فروشنده دریافت کنید تا ریسک خرید خود را پایین آورده و از خریدتان رضایت داشته باشید.

مجموعه گرین گلد این اطمینان را به شما خریداران عزیز می دهد که سفارشات شما از نظر عیار صحیح کاملا ضمانت شده است.

 

نگارنده: شباهنگ شیرازی