راهنمای انتخاب طلا و جواهر بر اساس رنگ پوست – بخش اول

زیورآلت از دسته محصولتی هستند که بسیاری از ما از آن در میهمانی ها و مراسمات گوناگون بصورت تک و یا در کنار دیگر اکسسوری ها استفاده میکنیم. نکته مهم این است که انگشتری که در دست دارید یا گردنبندی که به گردن می آویزید، بر روی پوست شما قرار می گیرد. از این جهت هماهنگ کردن زیورآلت شما با رنگ پوستتان اهمیت ویژه ای پیدا می کند. همچنین به دلیل درخشش و جلوه ذاتی، زیورآلت بیش از دیگر اکسسوری هایی که استفاده می کنیم توجه را جلب می کند.

در این دو مقاله فاکتور های گوناگونی را توضیح می دهیم و به شما پیشنهادات مختلفی جهت انتخاب رنگ زیورآلت کرده تا به بهترین نحو برای مراسم، میهمانی و هر مناسبت دیگری بتوانید طل یا جواهر مناسبی اتنخاب کرده و همه نگاه ها را به سمت خود هدایت کنید.

در ابتدا بصورت خلصه برای شما عزیزان این امکان را فراهم کرده ایم تا بتوانید درباره مطالب عنوان شده در این مقاله اطلعات کلی کسب کنید. در جدول زیر می توانید بصورت خلصه جهت انتخاب رنگ طل و جواهر بر اساس رنگ پوستتان راهنمایی بگیرید.

در مقاله حاضر به توناژ پوست که فاکتور اصلی تشخیص رنگ پوست برای انتخاب انواع زیورآلت است، می پردازیم. سپس در بخش دوم به سراغ ته رنگ پوست می رویم و در نهایت با ترکیب دو فاکتور اصلی، به ترکیب رنگ پوست (Complextion Skin (دست می یابیم که برای انتخاب رنگ طل و جواهر و حتی ست کردن لباس و لوازم آرایشی مورد استفاده قرار می گیرد.

. توناژ پوست – Tone Skin) رنگ اصلی)، که طیف های آن در سه دسته کلی تقسیم می شود:
توناژ پوست روشن – توناژ پوست میانه – توناژ پوست تیره

. ته رنگ پوست – Undertone Skin) رنگ ضمنی)، به سه دسته تفکیک می شود:
ته رنگ گرم – ته رنگ سرد – ته رنگ خنثی

پیش از هر چیز اجازه دهید تا کمی درباره پوست بدن صحبت کنیم.

پوست بیرونی ترین لیه و جزئی از دستگاه پوششی بدن انسان است. پوست از سه لیه تشکیل شده که بیرونی ترین لیه (چیزی که با چشم می بینیم) لیه اپیدرم (Epidermis (نام دارد. در این لیه رنگدانه هایی به نام ملنین (Melanin (تولید می شود.

رنگ پوست هر فرد به سطح ملنین موجود در لیه اپیدرم آن فرد ارتباط مستقیم دارد. هرچه میزان فعالیت ملنین پوست بیشتر باشد، رنگ پوست تیره تر است و هرچقدر میزان فعالیت آن کمتر باشد، پوست رنگ روشن تری دارد.
جالب است بدانید که افرادی با پوست روشن تر، در معرض آسیب پوستی بیشتری نسبت به افراد دارای پوست تیره تر هستند. برای مثال، افراد با پوست روشن، زودتر از کسانی که پوست تیره دارند دچار آفتاب سوختگی می شوند.

نکته دیگر اینکه روشنی یا تیرگی پوست مسئله ای نسبی است. در ایران اگر کسی در مقایسه با دیگر افراد سفید پوست قلمداد شود، ممکن است در یک کشور اروپایی رنگ سبزه را به او نسبت دهند. همچنین گفتنی است که نسبتا غالب جمعیت کشور ایران در مقایسه با جهان رنگ پوست سبزه یا میانه دارند.

ژنتیک اصلی ترین عامل تولید ملنین و در نتیجه مهمترین فاکتور برای رنگ پوست است. عوامل محیطی نیز مانند قرار گرفت در معرض نور آفتاب، محیط کار، اقلیم و … نیز می توانند بر روی رنگ پوست تاثیرگذار باشند.

 

انواع پوست و انتخاب زیورآلت متناسب برای آن:

پس از آشنایی کلی با پوست، به طیف های مختلف رنگ و ته رنگ آن می پردازیم تا بهترین گزینه برای انتخاب رنگ زیورآلت را به شما پیشنهاد بدهیم.

. توناژ پوست – Tone Skin) رنگ اصلی – رنگ سطحی):
همانطور که قبل تر گفته شد، حد کامل دقیقی برای دسته بندی انواع توناژ پوست وجود ندارد و رنگ های آن در یک طیف از روشن تا تیره تعریف می شود. اما از لحاظ کلی می توان گفت که رنگ پوست به سه دسته اصلی تقسیم می شود:

توناژ پوست روشن که در بازه ای از روشن ترین تون تا توناژ میانه دسته بندی می شوند. در حالت کلی از ته رنگ های گرم تری برخوردار هستند که در ادامه بصورت کامل به آن خواهیم پرداخت. از دیگر مشخصات ظاهری این افراد میتوان به رنگ موهای روشن و یا قرمز اشاره کرد. پوست این افراد همانطور که گفته شد، به سرعت به نور خورشید واکنش نشان می دهند و اصطلاحا دچار آفتاب سوختگی می شوند و قابلیت برنزه شدن بالیی دارند. در مجموع پوست روشن واکنش های محسوس تری به عوامل محیطی از خود نشان می دهد.

از افراد مشهور دارای این تون پوست می توان به ادل، اما استون، دانیل رادکلیف و نیکول کیدمن اشاره کرد. برای این دسته افراد بهترین پیشنهاد رنگ طلا، طالی سفید است. طلای زرد نیز میتواند توسط این افراد مورد استفاده قرار گیرد، اما میباست به ته رنگ پوست خود توجه کنند.

 

 

 

 

 

توناژ پوست میانه که نام های سبزه و گندمی نیز گاهی برای طیفی از آن استفاده می شود. همچنین ته رنگ های پوستی طلایی و زیتونی دارند. پوست این افراد قابلیت برنزه شدن را داراست، اما نسبتا در مقابل آفتاب سوختگی، پوست مقاومتری در مقایسه با توناژهای روشن دارند.

اغلب جمعیت منطقه خاورمیانه در گروه رنگی پوست میانه قرار دارند. توناژ های رنگی پس از رنگ های روشن، تا تون تیره در دسته ی پوست هایی با توناژ میانه قلمداد می شود.

عموما این افراد دارای رنگ موی قهوه ای و مشکی بوده و رنگ چشمان قهوه ای نیز دارند. از افراد مشهور با پوست میانه میتوان به نام هایی چون جسیکا آلبا، پنه لوپه کروز، شای میتچل و جنیفر لوپز اشاره کرد.

شاید بتوان گفت کسانی که از توناژ پوست میانه برخوردار اند از خوش اقبال ترین افراد هستند، چرا که تمامی رنگ های سنگ و جواهرات و انواع رنگ های طلا بر روی پوست آنها خوش می نشیند و محدودیتی بابت استفاده از زیورآلت ندارند.

توناژ پوست تیره که از نامهای قهوه ای، نسکافه ای و سیاه نیز برای طیف های آن استفاده می شود.

این دسته افراد از عمیق ترین تون رنگ پوست برخوردار هستند. دسته بندی رنگ آن هم کمی بعد از توناژ میانه تا تیره ترین رنگ است.

این افراد میزان بالیی از ملنین را در پوست خود دارند. برای این افراد پیشنهاد میشود تا برای طلا رنگ زرد را انتخاب کنند. اگر ته رنگ پوست این افراد سرد باشد، طلای سفید برای آنها مناسبتر است.

ُپرا وینفری، هلی بری، ویل اسمیت و کریس راک از جمله افراد مشهور با توناژ پوست تیره به شمار می روند.

در پایان این بخش گفتنی است که برخی دارای رنگ پوست یکدستی در بدن خود نیستند و ممکن است برخی نواحی پوست آنها روشنتر یا تیره تر باشد. در نتیجه با توجه به این نکته کدام قسمت بدن آنها چه رنگ پوستی دارد میتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. برای مثال برخی افراد رنگ گردن تیره تری دارند درحالی که رنگ صورت آنها روشنتر است.
در بخش دوم با ما همراه باشید
نگارنده: شباهنگ شیرازی