شمش طلا پمپ

امروزه افراد زیادی در پی سرمایه گذاری از راه های گوناگون هستند. به طور کلی، سرمایه گذاری به تخصیص پول و درآمد برای امری که از آن انتظار سودآوری در آینده میرود، تعریف می شود.  چه برای حفظ ارزش سرمایه ای که دارید و چه پس انداز کردن درآمد خود، نیاز است تا راهی مطمئن با ریسک پایین را انتخاب کرده تا سود بیشتری داشته باشید. در حالت کلی، بهتر است تا دارایی های خود را متنوع سازی کنید که در زمان های مختلف و بر اساس رشد هر کدام بتوانید بر روی آنها مانور دهید.

از انواع روش های سرمایه گذاری میتوان به بورس – خرید ملک – خرید زمین – سهام و … اشاره کرد. در بین این روش ها برای سرمایه گذاری، یکی از بهترین راه ها، سرمایه گذاری در طلا است.

 

دلایل مختلفی وجود دارد که سرمایه گذاری به این روش را متمایز و پر اهمیت می کند. یکی از این دلایل، نقد شوندگی بسیار سریع آن است. طلا نزدیک ترین سرمایه به پول است و به راحتی و سرعت، به آن تبدیل می شود. عکس آن هم صادق است و افراد می توانند به راحتی هر مقدار پولی که در اختیار دارند را در کمترین زمان به طلا تبدیل کنند. به همین دلیل، معامله طلا به نسبت دیگر روش های سرمایه گذاری، راحت تر است.

یکی دیگر از مزایای بازار طلا، جهانی بودن قیمت آن است. فلزات گران بها همچون طلا، نقره، پلاتین و مس دارای قیمت جهانی هستند که به دلیل سطح تجارت بین المللی، نرخ تعیین شده ی آنها دارای اهمیت بسیاری است. شایان ذکر است در ایران عوامل مهم دیگری از جمله تورم، اخبار، نوسانات ارزی و میزان عرضه و تقاضا، علاوه بر قیمت اونس جهانی طلا، بر روی قیمت آن تاثیر می گذارند، برای بررسی دقیق تر عوامل موثر بر قیمت طلا مقاله زیر (۱) را مطالعه کنید.

(۱) عوامل موثر بر قیمت طلا بازار ایران

در نتیجه بازار طلا نیز همانند دیگر بازارها در طول زمان دچار نوساناتی می شود. نکته مهم این است که با توجه به این نوسانات و مقایسه آن با دیگر روش های مناسب برای سرمایه گذاری، طلا به نسبت افزایش پایدار تر و بهتری نسبت به سایر کالا های کاندید سرمایه گذاری دارد. با سرمایه گذاری در بازار طلا شما می توانید سرمایه خود را در برابر تورم جهانی و تورم داخلی بیمه کنید.

 

 

 

سرمایه گذاری در طلا را میتوان به روش های مختلفی انجام داد. یکی از روش هایی که بیشتر افراد از آن استفاده میکنند، خرید زیورآلات است. عموما بانوان با پس انداز یا سرمایه خود اقدام به خرید انواع زیورآلات، از جمله گردنبند، گوشواره، انگشتر و … می کنند و استدلال می آورند که می توانند مدتی از آنها استفاده و در هنگام نیاز، اقدام به فروش زیورآلات خود کنند. در این روش باید این نکته را مد نظر قرار داد که در هنگام خرید زیورآلات، مقادیری از قبیل اجرت و سود فروشنده به طلایی که به اصطلاح “کار ساخته” از آن یاد می شود، هنگام خرید به آن اضافه شده و در هنگام فروش از آن کسر می شود. در نتیجه نمی توان انتظار داشت تا این روش سود آوری داشته و برای سرمایه گذاری مناسب باشد.

روش دیگر خرید انواع سکه است.  در بازار انواع سکه ها با وزن ها و ویژگی های متفاوت وجود دارد که برخی برای سرمایه گذاری در طلا از آن استفاده می کنند. نکته حائز اهمیت در این روش آن است که مسکوکات طلا (سکه گرمی – ربع سکه – نیم سکه – سکه جدید و سکه قدیم) موجود در بازار دارای حباب قیمت هستند. این بدان معنی است که نرخ واقعی آنها پایین تر از قیمت واقعی طلای آنها است و ممکن است این حباب در هر زمانی و به هر علت از بین رفته و به یک باره قیمتشان به شدت کاهش یابد. همچنین انواع پلمپ آنها نیز به بررسی دقیق احتیاج دارد تا از تقلبی نبودنشان و یا عیار نوشته شده بر روی شناسنامه آنها اطمینان حاصل کرد. در نتیجه این گفته ها، این روش نیز نمی تواند روش مطمئن و پایداری برای سرمایه گذاری در طلا باشد و توصیه نمی شود.

 

 

 

 

طلای آبشده نیز روشی است که برخی به دنبال آن هستند. باید توجه داشت که طلای آبشده رویه ای است برای طلا فروشان، که با استفاده از آن مراودات درون صنفی خود را انجام دهند و یا از طریق کارگاه های تولید زیورآلات به تولید انواع زیورآلات بپردازند. ممکن است برخی  خرید طلای آبشده را روشی امن و سودآور برای سرمایه گذاری معرفی کرده و اقدام به فروش طلای آبشده به مشتریان خود کنند. مسئله ی بسیار مهم این است که فروش هرگونه طلای آبشده با هر وزنی و هر عیاری در قوانین اتحادیه طلا، نقره و جواهر ممنوع می باشد و به دلیل جلوگیری از احتکار طلا، فروش آن در خارج از صنف طلا و جواهر با سیاست های اتحادیه در تضاد است و در صورت بروز هرگونه مشکل اعم از تقلبی بودن، کلاهبرداری توسط واحد صنفی و یا سرقت آن، شخص خریدار نمیتواند نسبت به آن ادعایی داشته باشد و اتحادیه هیچ پیگیری در این زمینه انجام نخواهد داد. در ضمن، انگ حک شده بر روی طلای آبشده ممکن است تقلبی و فاقد اعتبار در سامانه باشد؛ یا حتی عیار آن با مشخصات روی طلای آب شده یکی نباشد. در تنیجه این روش نیز دارای محدودیت های قانونی بوده و همچنین ریسک بالای آن باعث می شود تا این روش اصلا توصیه نشده و پیشنهاد شود تا به دنبال روش دیگری باشید.

همچنین کیفیت طلای آبشده صرفا به عیار آن محدود نیست و مواردی مانند شکن بودن، خوره داشتن و … وجود دارد که میتواند کیفیت طلا را کاهش دهد و تشخیص این موارد نیاز به دانش تخصصی و تجربه در این حوزه دارد، لذا افرادی که در این زمینه تخصص و مهارت لازم را ندارند با خرید طلای آبشده می توانند ضرر زیادی را به دلیل خرید طلای دارای ایراد و بی کیفیت متحمل شوند.

در نهایت پیشنهاد ما به شما خرید طلایی است که مخصوص سرمایه گذاری، تولید و به بازار عرضه شده است. این محصول معایب و مشکلاتی که بالاتر به آن اشاره شد را نداشته و بعد از خرید آن، شما با چالش های اصالت سنجی و یا ممنوعیت خرید و فروش مواجه نخواهید شد.

 

خرید شمش طلا

شمش طلا از محصولاتی است که همه ی ویژگی های فوق را دارا بوده و یکی از بهترین و امن ترین راه های سرمایه گذاری در طلا محسوب می شود. از میان انواع شمش موجود در بازار، شمش سوئیسی پمپ (PAMP) یکی از برجسته ترین محصولات بوده که در این مقاله (۲) به طور اختصاصی مفصل معرفی و به آن پرداخته شده است.

(۲) شمش طلا سوئیسی

اما برای معرفی اجمالی می توان به برخی از ویژگی های متمایز آن اشاره کرد. شمش سوئیسی پمپ قابلیت اصالت سنجی داشته و با اسکن بارکد QR پشت محصول می توان به شناسنامه معتبر آن دسترسی پیدا کرد.

شرکت پمپ سوئیس اعتبار جهانی داشته و محصولات آن، از جمله شمش طلا قابلیت معامله در همه ی کشورهای جهان را دارا می باشد. همچنین خلوص ۹۹۹،۹ درصدی (عیار ۲۴) شمش های سوئیسی که بالاترین خلوص طلا در دنیاست، مزیتی شایان ذکر است و به این معنی است که هزینه ای که پرداخت می شود، قیمت خود طلا است و هیچگونه ناخالصی ندارد. تمامی شمش ها نیز دارای بارکد منحصر به فرد هستند که هم بر روی شمش حک شده و هم بر روی بسته بندی چاپ می شود.

قیمت شمش طلا

پایین بودن اختلاف قیمت خرید و فروش نسبت به زیورآلات نیز دیگر ویژگی مهم آن برای افرادی است که قصد سرمایه گذاری در طلا را دارند. همچنین تنوع وزن شمش ها و در نتیجه قابلیت سرمایه گذاری با هر مبلغی، سرمایه گذاری را منعطف و با هر بودجه ای سازگار می سازد.

 

 

 

گرین گلد گالری بعنوان یکی از اصلی ترین واردکنندگان شمش سوئیسی پمپ با به حداقل رساندن واسطه ها و واردات مستقیم، بهترین قیمت را در مقایسه با دیگر فروشندگان دارا است. همه وزن های شمش پمپ سوئیسی نیز موجود و قابل سفارش هستند.