ترفند های ساده برای باز کردن گره گردنبند

ممکن است برای شما پیش آمده باشد هنگامی که گردنبندی را از جعبه جواهرات خود بیرون آورده باشید و یا آن را باز کرده و در جایی گذاشته باشید، متوجه شوید که گردنبندتان گره خورده و میبایست آن را باز کنید. اگر زنجیر طلا یا گردنبندتان ظریف باشد کار دشوارتر میشود و نیاز است حوصله بیشتری به خرج داده و مراقب باشید تا کار خرابتر نشده و گره تنگ تر نشود. در این مقاله روش هایی را به شما عزیزان توضیح میدهیم تا بتوانید بدون آسیب رسیدن به زیور خود مشکل را حل کرده و گره خوردگی را باز کنید. روش های توصیف شده کاربردی بوده نتیجه مطلوب به همراه دارد.

همانطور که گفته شد، باید در کمال آرامش این پروسه را به پیش ببرید و همچنین شرایط این کار را از پیش فراهم کنید. انتخاب محیطی پرنور که بتوانید به راحتی جزییات را در آن ببینید قسمت مهمی از حل مسئله است. اگر نمیتوانید از نور طبیعی بهره ببرید، استفاده از یک چراغ مطالعه و یا چراغ قوه نیز گزینه مناسبی است. وسیله دیگر استفاده از یک ذره بین است. هرچه زنجیر یا گردنبند طلای شما ظریف تر باشد، در استفاده از ذره بین احساس نیاز بیشتری میشود. در نهایت اگر بتوانید ذره بین را در جایی ثابت کنید بهتر است، زیرا میتوانید از هر دو دست خود برای رفع مشکل استفاده کنید. نکته دیگر استفاده از بستری کاملا سفید یا کاملا سیاه است. با این کار دچار خطای دید نشده و پروسه کار ساده تر شود. برای این منظور میتوانید از سفره، مقوا، کاغد و یا هر متریال دیگری که در منزل دارید استفاده کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا چند روش کاربردی را به شما آموزش دهیم.

نحوه بازکردن گره زنجیر

استفاده از پیچ گوشتی: برای باز کردن گره گردنبند یا زنجیر طلای خود میتوانید از یک پیچگوشتی با سایز کوچک و ریز استفاده کنید. روش انجام این کار نیز به این صورت است که پیچ گوشتی خود را در مرکز گره خوردگی فرو کرده تا به سطح زیر کار برسد. در مرحله بعد پیچ گوشتی را رو به جلو و عقب تکان دهید تا جایی که گره شل شود. سپس گره را باز کنید. این روش با استفاده از وسایلی همچون سیخ چوبی کباب و میله بافتنی باریک نیز قابل انجام است.
استفاده از پودر بچه: قبل از هر چیز این اطمینان را به شما می دهیم که کوچکترین آسیبی از بابت استفاده از پودر بچه به طلای شما وارد نمی شود. پس بدون نگرانی، مقداری پودر بچه را بر روی گردنبند خود بریزید و مطمئن شوید که کامل به آن آغشته شده است. سپس با استفاده از دو جسم بلند و تیز مثل سوزن یا میله بافتنی با سایز کوچک. سعی کنید در خلف جهت هم در مرکز گره بکشید. در صورت شل شدن گره تقریبا کار تمام است. فقط نیاز است تا به دقت و حوصله گره شل شده را باز کنید.

استفاده از روغن: روش دیگری نیز برای باز کردن گره انواع زنجیر و گردنبند وجود دارد که کمتر پیشنهاد می شود. این روش استفاده از روغن های سبک مانند روغن زیتون و یا روغن بدن بچه است. دلیل آنکه کمتر پیشنهاد می شود، نیاز به شستشو و پاکسازی باقیمانده روغن از روی قطعه طلای شما است. اگر قصد انجام این کار با این روش را دارید، پیشنهاد میکنیم مقاله – راهنمای جرمگیری طلا و بررسی روشهای مختلف آن در منزل – که در سایت گرین گلد نگارش شده را نیز بخوانید.
برای انجام این روش مقداری روغن بچه و یا روغن زیتون را که کامل برای طلای شما نیز بی ضرر است، بر روی قسمتی که گره خورده بریزید تا کامل به آن آغشته شود. پیشنهاد می کنیم که از مقدار کمی روغن استفاده کنید. چند قطره برای انجام این کار کافی است. گفتنی است از روغن هایی با پایه آب نظیر لوبریکانت هم می توانید استفاده کنید. سپس همانند روش قبل (استفاده از پودر بچه) با دو جسم نوک تیز و باریک تلش کنید گره را باز کنید. بعد از آن نیز می توانید گردنبند خود را شسته و استفاده کنید.
استفاده از چفت: در طلا فروشی ها برای باز کردن گره گردنبند و زنجیر از ابزاری به نام چفت یا پنس استفاده میشود. البته دقت کنید که این روش نیاز به مهارت دارد و می بایست با دقت انجام شود. می توانید یک چفت نوک تیز خریداری کرده و در هنگام بروز مشکل گره خوردگی از آن استفاده کنید

چفت نوک تیز چیزی شبیه به موچین است، اما تفاوت آن در دو سر انتهایی آن است. با استفاده از یک ذره بین به آرامی سعی کنید تا با چفتی که در اختیار دارید ریسمان گردنبند را گرفته و گره آن را باز کنید. ممکن است در ابتدا کمی دشوار باشد، اما همانطور که گفته شد با اندکی صبر و حوصله، والبته با تمکز، میتوانید با آن کار کنید

نکته ضمنی اینکه دو سر چفت نوک تیز بسیار باریک بوده و اگر به آن ضربه بخورد به راحتی کج میشود. در نتیجه همواره بعد استفاده از آن در جایی مطمئن بگذارید و یک درپوش برای آن تعبیه کنید. چفت در اندازه ها و سایزهای گوناگون وجود دارد و می توانید آنرا از فروشگاههایی که ابزارآلت طلا میفروشند تهیه کنید.
ابزار دیگر نیز پنس جراحی است که شیوه استفاده از آن همانند چفت است. این ابزار نیز در فروشگاههای لوازم پزشکی قابل تهیه است. هنگام خرید از فروشنده درخواست کنید تا پنسی با سایز کوچک به شما بدهد که برای باز کردن گره زنجیر های ریزبافت هم مناسب باشد

در پایان گفتنی است برای نگهداری زیورآلت خود بهتر است آنها را روی هم انباشته نکنید و یکجا نریزید. این کار احتمال آسیب رساندن و گره خوردن زیورآلتی همچون گردنبند، زنجیر و یا دستبند را بال میبرد. استفاده از باکس های مخصوص زیورآلت که در آنها از جدا کننده و بالشتک های مختلف برای دسته بندی و نظم دادن به زیورآلت شما استفاده شده پیشنهاد میشود. همچنین در صورت نگهداری زنجیر های خود در جعبه، بهتر است قفل آنها را ببندید و ل به لی یک دستمال کاغذی قرار دهید. دسته بندی کردن زیورآلتتان نیز میتواند بکار بیاید. برای مثال حلقه های خود را از زنجیرها تفکیک کنید و یا در یک جعبه در قسمتی جدا نگهداری کنید. این نکات بسیار ساده هستند و میتوانند از مشکلت احتمالی پیشگیری کنند.

نگارنده: شباهنگ شیرازی